קבל/י הצעת מחיר➘

מצלמות אבטחה PTZ

מצלמות PTZ ממונעות

מהן ומהם ההבדלים בין מצלמות אבטחה PTZ למצלמות ePTZ?

ישנו הבדל משמעותי בין מצלמת PTZ למצלמת ePTZ (או, 'webcam'). למרבה הצער, ההבדלים לא תמיד ברורים וקלים להבחנה מיידית על ידי מי שאינו עוסק בתחום מערכות האבטחה. כן, אפילו המקצוענים ביותר לעיתים עלולים להתבלבל. קיימות גם מצלמות היברידיות שמשלבות בין הסוגים במוצר אחד.

ראשית כל, נינעל על ראשי התיבות למי שלא מכיר. PTZ הם ראשי תיבות ל- "pan-tilt-zoom", ואם לתרגם לעברית, "סיבוב-הטייה-תקריב". ePTZ הם ראשי תיבות ל- "electronic pan-tilt-zoom", נצא מנקודת הנחה שהבנתם שמדובר באותן תכונות בתוספת המילה "אלקטרוני". השמות לא ממש מבהירות את ההבחה בין השניים ואף עלולות להוות חלק מהגורמים לבלבול. תווית טובה יותר למצלמת ePTZ היא: "digital pan-tilt-zoom", משמע, דיגיטלי כן?

PTZ מתייחס לסוג ספציפי של חומרת מצלמה. מצלמת PTZ עושה שימוש במנועים בכדי להתאים עצמה למטרה באופן פיזי בכל הקשור לכיוונון וזום, או, תקריב. משתמשים יכולים לשלוט במצלמה מרחוק ובכך לתפעל את תכונות התנועה והזום האופטי שבה.

מבחינה טכנית, תווית ה- "ePTZ" מתייחסת יותר לתכונת התוכנה ולא החומרה. מצלמת אבטחה שעונה להגדרה ePTZ לא זזה מבחינה פיזית. משתמשים עדיין יכולים לבצע תקריב ולנווט בשטח הצפייה של המצלמה באופן דיגיטלי. המצלמות הללו לא תמיד מתוייגות כמצלמות ePTZ ורבים בוחרים להתייחס למצלמה כמצלמת אבטחה בעלת זום דיגיטלי.

בעיקרון, מדובר למעשה בשתי דרכים שונות לשלוט בנקודת המבט של המצלמה, אין ממש מצלמה "טובה מהשניה" כשזה נוגע לטכנולוגיה עצמה. לכל סוג יתרונות וחסרונות משלו שאותן נפרט כעת:

טווח מצלמות PTZ

מצלמות PTZ יכולות לכסות שטח גדול למדי. לא רק שהן יכולות להתכוונן מעלה ומטה, הן בדרך כלל מסוגלות להשתובב 360 מעלות. משתמשים יכולים לכוון את מצלמת ה- PTZ לכל עבר, בכל עת. מן הסתם, התכונה לא פועלת בצב הקלטה; משמע, המצלמה לא מתעדת את כל 360 המעלות. בשימוש במצלמה לטובת מעקב, מצלמות PTZ בדרך כלל מתוכנתות לסרוק אזור קבוע ומוגדר מראש – תכונה שנקראת "Guard tour", בה המצלמה נעה וסורקת את האזור לרצון המשתמש.

מצלמה מקובעת (עם או בלי ePTZ) בדרך כלל תכלול שדה ראייה אופקי של בין 60 ל- 90 מעלות, אולם, לחלק מהמצלמות ניתן להחליף את העדשה ובכך להרחיב את השדה. המצלמות הללו פורסות בפני המשתמש אפשרויות רחבות-זווית (wide-angle) או מה שנקרא "עדשת Telephoto".

יכולות זום (zoom)

מצלמות PTZ משתמשות בתקריב אופטי, כך שאיכות התמונה לא נפגמת בתקריב – אם תקריבו מגה-פיקסל 1 למקסימום, עדיין תקבלו תמונה בעלת מגה-פיקסל 1.

עם ePTZ, הכל דיגיטלי. התמונה תתפקסל ככל שיתבצע התקריב, כיוון שהתמונה המקורית נמתחת. אם תבצעו זום של 4x, רזולוציית התמונה תופחת ב- 4x. כדי לפצות על החסרון, מצלמות מקובעות זמינות ברזולוציות גבוהות יותר.

להלן דוגמה של האפקט שנוצר בתקריב:

מצלמת PTZ

תמונה מקורית

מצלמת PTZ - זום אופטי

זום אופטי

"זום אופטי משמעו שההתקרבות נעשית על ידי העדשה. ככל שנתקרב, ינועו חלקים בתוך העדשה ואנחנו נראה את האובייקט המצולם קרוב יותר תוך שמירה על איכות התמונה המצולמת. זהו סוג הזום שאנחנו מעוניינים בו וככל שהמכפיל של הזום האופטי גדול יותר, כך נוכל להתקרב יותר."

[לכתבה המלאה ב- Ynet – לחץ כאן]

מצלמת PTZ - זום דיגיטלי

זום דיגיטלי

"זום דיגיטלי הוא בדרך כלל קשקוש של אנשי שיווק. המצלמה פשוט לוקחת חלק של התמונה (כמו את פרצופה של סבתא) ומגדילה אותה לרזולוציה המקורית של התמונה (פעולה הקרויה בלעז "אינטרפולציה")."

[לכתבה המלאה ב- Ynet – לחץ כאן]

מערכת מצלמות אבטחה PTZ

רב-משתמשים

מצלמות שמעבירות שידור בזמן אמת יכולות לשמש כהזרמת תמונות זידאו או תמונות סטילס. בהזרמת וידאו, משתמש אחד בלבד יוכל לשלוט במצלמת PTZ בכל זמן נתון, כשמשתמשים אחרים יאלצו "להמתין בתור". בצפייה בתמונות סטילס, תיתכן יכולת לשימוש על ידי משתמשים רבים אם כי הדבר תלוי בתוכנה דרכה מתבצע הניטור. עם ePTZ, לעולם אין המתנות משתמשים כיוון שהמצלמה לא נעה.

היענות מצלמת PTZ מול ePTZ

שקלו לרגע מצלמת PTZ שמזינה צילום בזמן אמת למשתמשים שלה. בכל פעם שמשתמש בכוון או מבצע זום, המצלמה תאלץ לצלם תמונה חדשה. התמונה תצטרך להיטען ממיקום המצלמה "ולרדת" (או, לפרוק) עבור המשתמש. התהליך בדרך כלל אורך לא יותר משניות בודדות, אבל מה אם למצלמה או למשתמש יש חיבור אינטרנט איטי?

עם מצלמת ePTZ, השליטה בתמונה היא מיידית. המצלמה ביצעה את עבודתה לאחר לכידת תמונה אחת. משתמשים יכולים לבצע תקריב ולנוע בתמונה ללא דיחוי.

מחיר ורזולוציה

יכולות מצלמת PTZ משתקפות במחירן. הן בדרך כלל לא זמינות ברזולוציות אולטרה גבוהות (כמו 4K למשל). הזום האופטי שלהן הופך את העניין למיותר. מצלמות מקובעות בדרך כלל זולות יותר ומגיעות ברזולוציות גבוהות יותר.

שיקולים נוספים

כיסינו את ההבדלים הבסיסיים בין PTZ ל- ePTZ, אולם תמיד יתכן יוצא מן הכלל. כל מצלמת PTZ יכולה לכלול זום דיגיטלי. חברות רבות אפילו מתקינות מצלמות קבועות על זרועות רובוטיות, ובכך מאפשרות למצלמה לפעול כ- PTZ, אבל ללא הזום האופטי.

מצלמות PTZ – ePTZ: סיכום

מצלמות מקובעות עם ePTZ הן פיתרון מעולה, ואולי אף מושלם עבור רוב לקוחות. יתכן ומומלץ שתקחו בחשבון מצלמת PTZ עבור ניטור שטחים רחבים, או אם נחוץ לכם ללכוד פרטים בזמן תקריב.

ליעוץ מקצועי אמיתי, הרגישו חופשי לפנות למקצועני מערכות האבטחה שמופיעים באינדקס.

בברכה, צוות פורטל מצלמות אבטחה ישראל