קבל/י הצעת מחיר➘

איזה DVR מומלץ למערכת מצלמות אבטחה?

איזה DVR מומלץ למערכת מצלמות אבטחה?

מדריך לבחירת DVR מקליט המתאים לצרכיך

בחירת מכשיר DVR נכון עלולה להיות מסובכת עבור אנשים רבים. כמו לקוחות הקצה, לא מעט מתקיני מערכות אבטחה ואנשי מקצוע בתעשייה עלולים להתבלבל ולא להבין את הטכנולוגיות או ההבדלים ביניהן, הודות והן כוללות גורמים רבים שמומלץ לשקול. לעיתים, שני מכשירי DVR עשויים להראות דומים, כשלמעשה הם שונים לגמרי. השיקול הראשון שכדאי לקחת בחשבון הוא מרכיב ההשקעה שאתם מוכנים להקצות והאם מה שאתם זקוקים לו הוא מכשיר "פשוט" או מורכב ('High end') לביצוע מטרותיכם. המפרטים שיש לשקול הם הבאים:

קצב פריימים (FPS – Frame rate per second)

(ראה גם מאמר: כמה fps מומלץ לשימוש במצלמות אבטחה?)

קצב פריימים מתייחס למספר הפריימים שמכשיר DVR מסוגל להקליט ברזולוציה נתונה בכל שנייה, כשזמן אמת נחשב 30 פריימים לשניה. אם כך, על מנת להקליט וידאו בזמן אמת על גבי 16 ערוצים, תצטרכו יחידה שביכולתה להקליט בסה"כ 480 פריימים בשנייה (FPS). חשוב לזכור שמכשירי DVR רבים מתיימרים להקלטה בזמן אמת כיוון שהם מציגים וידאו חי ב- 30 FPS בכל ערוץ. אל תניחו לעובדה לבלבל אתכם, כיוון שהמרכיב החשוב באמת הוא הוידאו המוקלט, לא הוידאו החי. מכשיר 'Low end' פשוט יותר, לעיתים יקליט בקצב נמוך יותר מ- 30fps לכל ערוץ. מכשיר 'High end' לעומת זאת מסוגל להקליט בקצב גבוה של 39fps לכל ערוץ.

רזולוציה

גודל התמונה המוקלטת או מוצגת הוא הרזולוציה. רזולוציית ההקלטה הנפוצה ביותר בתעשייה היא CIF – 360×240, כשהגבוהה ביותר הנפוצה בתעשייה נקראת D1 – 720×480. הרזולוציה הגבוהה ביותר שעומדת לרשותכם היא לא אחרת מרזולוציית HD, שנקראת כמובן HD CCTV, המסוגלת להקליט ב- 1080p – 1920×1080 ובכך להעניק את התמונה החדה והצלולה ביותר הידועה עד כה.

בין הרזולוציות שציינו מעלה, יש רזולוציות נוספות בין לבין. הרזולוציה חשובה במיוחד כיוון שככל שהתמונה המוקלטת גדולה יותר, סביר להניח שתרצו להיות מסוגלים להבחין ביותר פרטים בתמונה.

רזולוציה מומלצת DVR

דחיסה

לאחר מעבר הוידאו למכשיר DVR, המידע נדחס לצורך חיסכון במקום ואפשרות צפייה חלקה יותר על גבי רשת האינטרנט (במידה וכך מוגדר). הדחיסה שנעשית יכולה לנוע מדחיסה מוגבלת מאוד (כמו wavelet או MJPEG) ועד דחיסה גבוהה יותר כמו MPEG4 או H.264. שיטות הדחיסה יכולות להשתנות בין מקליטי הוידאו לצרכי אבטחה וישנם מכשירי DVR שמשתמשים בשילוב שיטות דחיסה – אחת עבור הקלטה ואחת עבור הזרמה דרך הרשת. רוב מכשירי ה- DVR החדשים מאמצים את שיטת H.264 לדחיסה, שהיא 40% יעילה יותר הן עבור אחסון והן עבור הזרמה ברשת.

נפח אחסון

כמות המידע שניתן לאחסן במכשיר DVR מהווה גורם חשוב לשקול. DVR פשוט לעיתים מאפשר 1 או 2 כוננים קשיחים, כשמכשירים מתקדמים יותר מציעים 6 או אפילו 8 כוננים קשיחים מובנים. מכשירי DVR מתקדמים מאוד יאפשרו מה שנקרא 'מערך יתיר של דיסקים עצמאיים' או בקצרה: RAID, ראשי תיבות ל- 'Redundant Array of Independent Disks', והעלאת קבצי FTP (ראשי תיבות ל- 'File Transfer Protocol" בעברית: 'פרוטוקול תקשורת להעברת קבצים').

העלאות FTP יכולות להוות כלי שימושי ביותר שמאפשר ל- DVR לגבות וידאו לשרת FTP מרוחק. הנתון הנ"ל מומלץ מאוד לשקול אם בכוונתכם לאבטח בצורה מקצועית את הבית או העסק, כיוון שבמידה וההקלטה הועברה לשרת מרוחק, יהיה ניתן לצפות בהקלטה גם אם הפורץ גנב או הרס את מכשיר ה- DVR עצמו.

הקלטת אודיו (שמע)

חלק ממכשירי DVR יאפשרו התאמת סנכרון הקלטת אודיו. המכשירים הפשוטים יותר יקליטו 1-4 ערוצי אודיו, כשהמורכבים יותר לעיתים יאפשרו עד 16 ערוצים.

פלט וידאו

מכשירי DVR פשוטים לעיתים יציעו רק יציאת BNC שתחייב שימוש בממיר BNC ל- VGA להצגת המידע ממכשיר ה- DVR על צג VGA סטנדרטי. מכשירי DVR מתקדמים יותר יכללו יציאת VGA מובנית כשהמכשירים המתקדמים ביותר כוללים מן הסתם יציאת HDMI.

צפייה מרחוק

רוב מכשירי DVR בימינו מאפשרים לצפייה מרחוק דרך רשת האינטרנט, כשהם מאפשרים לאדם להתחבר לרשת הייעודית אל מערכת מצלמות האבטחה שלו דרך דפדפן האינטרנט או אפליקציה בטלפון החכם. מכשירים מתקדמים יכללו תוכנת לקוח שמאפשרת הצגת מכשירי DVR מרובה במקביל. למכשירים אלו פונקציות מתקדמות של הרשאות, מיפוי, הגבלות גישה, הקצאת צפייה במצלמות עבור משתמשים שונים, קיבוץ מצלמות אבטחה ועוד.

DVR צפייה מרחוק

ערכת DSP שבבית ('Digital signal processing')

הודות ומכשיר DVR משתמש בחומרת דחיסה, מנוע היחידה הוא המעבד (או המעבדים). בעוד מפרטים טכניים של מכשירים עשויים להראות דומים, הכמות והאיכות של שבבי ה- DPS הם שמעניקים ל- DVR את כוח העיבוד.

מכשירי DVR פשוטים יחסית ישתמשו במערך שבבים שנמצאים במצלמות וידאו זולות, לא יבצעו עבודה טובה כל כך בדחיסת נתונים וישפיעו משמעותית על איכות התמונה המוקלטת. מכשירי DVR מתקדמים יותר משתמשים בשבבים מתקדמים (ויקרים יותר) שישפרו את איכות הוידאו והיציבות הכללית של המכשיר.

חשוב לציין כי, כמות השבבים בהם נעשה שימוש ישפר גם כן את הביצועים באופן כללי. מכשירים פשוטים ישתמשו בדרך כלל במערך שבבים 1 לתפעל את כל הערוצים, בעוד מכשירים מתקדמים יותר עשויים להשתמש ב- 3 או 4 מערכי שבב DPS ביחידת DVR בודדת.

כמו כן, כמות המערך השבבי תשפיע ותקבע את כמות הפונקציות שביכולת המכשיר לבצע בו זמנית. מכשיר טריפלקס ('triplex') לדוגמה, יכול לבצע רק 3 פעולות בו זמנית (תצוגה בזמן אמת, הקלטה, צפייה רשתית), כשמכשיר מתקדם יותר בעל כוח עיבוד חזק יותר יהיה מסוגל לבצע 5 פונקציות בו זמנית ('pentaplex') למשל. חמשת הפעולות תכלולנה צפייה בזמן אמת, הקלטה, צפייה דרך רשת האינטרנט, השמעה והגדרות, כולן בו זמנית.

סיכום המדריך לבחירת DVR מקליט המתאים לצרכיך

כשמדובר במכשירי DVR וההבדלים ביניהם, מומלץ לשים לב לפרטים הקטנים שעשויים לעשות את כל ההבדל בין מכשיר שיענה על צרכיכם לכזה שלא. כמו כן, מומלץ להתייעץ עם מתקין מערכות אבטחה מקצועי לקבלת מידע מפורט, עדכני ומקצועי.

המשך גלישה נעימה,

צוות הפורטל למצלמות אבטחה

5/5 - (3 votes)

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *