קבל/י הצעת מחיר➘

כתובת IP

מהי כתובת IP?

אין ספק ששמעתם את המונח הזה בעבר – "כתובת IP". אולם, אם אין לכם מעט ידע טכני במחשבים, ייתכן שהמונח די מעורפל מבחינתכם. במאמר הבא נחקור אותו מעט.

כתובת IP היא תוצר מרהיב של טכנולוגיית מחשבים מודרנית שמאפשר למחשב אחד (או מכשיר דיגיטלי אחר) לתקשר עם אחר דרך רשת האינטרנט. כתובות IP מאפשרות מיקוד והבחנה של מחשב ספציפי (או מכשיר אחר) מבין מיליארדי מחשבים אחרים. באותו האופן שמישהו זקוק לכתובת הדואר האלקטרוני שלכם כדי לשלוח לכם מכתב, מחשב מרוחק זקוק לכתובת ה-IP שלכם על מנת לתקשר עם המחשב שלכם.

פירוש ראשי התיבות "IP" הוא "פרוטוקול אינטרנטי" (באנגלית: 'Internet Protocol'), משמע כתובת IP היא "כתובת פרוטוקול אינטרנטי". למה הכוונה? פרוטוקול אינטרנטי הוא מערך של כללים שמסדירים פעילות אינטרנטית על מנת להקל על השלמת מגוון פעולות ברחבי הרשת העולמית. לכן, כתובת פרוטוקול אינטרנטי היא חלק מחיבור רשתי פרוס בשיטתיות, שמטרתו להסדיר תקשורת אינטרנטית על ידי זיהוי שני מכשירים ייעודיים ומגוון יעדים שונים באינטרנט, ובכך, לאפשר תקשורת דו-כיוונית.

כתובת IP מורכבת מארבע מספרים, כשכל מספר מונה בין ספרה אחת לשלוש, כשנקודה בודדת (.) מפרידה בין כל ספרה או סט ספרות. כל אחד מארבעת המספרים יכול לנוע בין 0 ל- 255. להלן דוגמה לאיך עלולה להיראות כתובת IP (כתובת פרוטוקול אינטרנטי): 79.125.0.180. מקבץ המספרים התמים הזה הוא המפתח שמאפשר לאנשים להעביר הודעות האחד לשני דרך החיבור לאינטרנט והבטחה שהמידע הנכון יגיע ליעד האינטרנטי הנכון. בהעדר הפרוטוקול המספרי הזה, שליחה וקבלה של מסרים ונתונים בעזרת האינטרנט היו בלתי אפשריים.

ipadress

מהי כתובת IP סטטית מול כתובת IP דינמית?

כתובות IP יכולות להיות דינמיות או סטטיות. כתובת IP סטטית לעולם לא משתנה. היא משרתת ככתובת אינטרנטית קבועה ומספקת דרך פשוטה ואמינה למחשבים מרוחקים ליצור עימך קשר. כתובות IP סטטיות מספקות מידע כמו יבשת, מדינה, מחוז, עיר שבהם ממוקם המחשב; ה- ISP (ספק האינטרנט, באנגלית: 'Internet Service Provider') שמשרת את המחשב הספציפי ומידע טכני נוסף שחושף את מיקומו של המחשב. אתרי אינטרנט רבים מספקים לגולשים כלים לבדיקת כתובות ה- IP של מחשביהם. אם אתם סקרנים לדעת מהי כתובת ה- IP שלכם, ניתן לערוך חיפוש אחר כלי מתאים בגוגל, או לבדוק את כתובתכם באתר הבא: www.whatismyip.com.

כתובות IP דינמיות הן זמניות ומוקצות מחדש בכל פעם שמחשב ניגש להתחבר לאינטרנט. הן למעשה "מושאלות" ממקבץ של כתובות IP שמשותפות למחשבים שונים. כיוון שמספרן של כתובות IP סטטיות מוגבל, ספקי אינטרנט רבים שמורים חלק מהכתובות המוקצות שלהם לצורך שיתוף בין הלקוחות. הדבר מפחית עלויות ומאפשר להם לשרת מספר רב יותר של לקוחות.

כתובות IP סטטיות בדרך כלל עדיפות לשימוש כגון VOIP (שם כללי לטכנולוגיות ולשיטות שונות להעברת דיבור על-גבי רשתות IP, כדוגמת רשת האינטרנט, באנגלית: 'Voice over Internet Protocol'), משחקים אונליין או כל מטרה נוספת בה משתמשים זקוקים לאמצעי קל עבור איתור וחיבור מחשבים אחרים לשלהם. ניתן לאפשר גישה קלה על ידי שימוש בכתובת IP דינמית בעזרת השימוש בשירות DNS דינמי (פרוטוקול המאפשר גישה לבסיס נתונים מבוזר), שמאפשר למחשבים אחרים לאתר את המחשב שלך גם אם הנך משתמש בכתובת IP זמנית ו\או חד-פעמית. (יתכן שהשירות כרוך במחיר נוסף – אנא התייעצו עם ספק האינטרנט שלכם).

כתובות IP סטטיות נחשבות לפחות מאובטחות מכתובות IP דינמיות במידה מסויימת, כיוון שהן קלות יותר לאיתור לצורך כריית נתונים ו\או חבלה כלשהי. עם זאת, אימוץ הרגלי גלישה בטוחה באינטרנט יכול לעזור לצמצם את אפשרויות הפגיעה הפוטנציאליות ולעזור להגן על המידע שלכם לא משנה באיזה סוג כתובת IP תשתמשו.

המשך גלישה נעימה, צוות פורטל מצלמות האבטחה של ישראל.